Відзначення 100–річчя подій української революції  1917–1921 рр.

Цьогоріч виповнюється 100 років від початку Української революції 1917–1921 рр. – одного із найважливіших і найскладніших періодів в історії українського народу у ХХ столітті. Вона розпочалася в умовах революційних потрясінь, які охопили Російську імперію у березні 1917 р. Основними етапами Української революції були: діяльність Української Центральної Ради, проголошення її Універсалів (березень 1917 – квітень 1918); правління гетьмана Павла Скоропадського (29 квітня – 14 грудня 1918); встановлення влади Директорії УНР; розгортання та придушення масштабного повстанського руху (грудень 1918 – листопад 1921).

У 1921 році, після кількох воєн радянської Росії з УНР, майже вся територія України опинилася під контролем окупантів. Ризький мир, підписаний у березні того ж року між радянськими урядами Росії й України та Польщею, фактично поховав самостійницькі плани урядів УНР і ЗУНР. Раніше, 1918 р. Румунія окупувала Буковину, 1919 р. до Чехословаччини відійшло Закарпаття. Долю Східної Галичини було вирішено 1923 p. на Паризькій конференції – її було приєднано до Польщі. Таким чином, до середини 1920–х років усі землі сучасної України опинилися під владою чотирьох держав. Попри це, вагомий і багато в чому трагічний досвід державницько–правової розбудови України у ці роки продемонстрував можливість цивілізованого демократичного збирання територій в єдину суверенну державу.

Українська революція стала переломним моментом вітчизняної історії. Сформована у її роки ідея державної незалежності визначила подальший перебіг історичного процесу в Україні. Сучасна Українська держава є продовжувачем державно–національних традицій, сформованих під час Української революції 1917 – 1921 років. Сьогодні Україна, захищаючи територіальну цілісність і суверенітет від російської агресії, продовжує боротьбу за незалежність, розпочату Українською революцією.

«Сто років тому почалась боротьба за те, щоб відстояти Україну. Почалася вона з російської агресії, з нападу більшовиків на Україну. Відповідно, ми можемо говорити про російську агресію, яка почалася сто років тому і триває дотепер. На жаль, ми можемо говорити про українську столітню війну за правду, за свободу, яка триває досі. І напевно, результат цієї столітньої війни залежить від того, наскільки ми засвоїмо урок наших попередників. Наскільки ми пам’ятатимемо про боротьбу наших попередників», – вважає голова Українського інституту національної пам’яті В. В’ятрович (https://novynarnia.com/2017/03/14/startuvalo–vidznachennya–100–littya–ukrayinskoyi–revolyutsiyi–2017–2021–plan–zahodiv/).

Ювілей широко відзначатиметься на державному рівні. 2017 рік проголошено Роком Української революції 1917 – 1921 років. Відповідний Указ Президент України П. Порошенко підписав 22 січня 2016 року. Цим Указом одним із пріоритетів діяльності органів державної влади на 2017 – 2021 роки визначено вшанування подій та видатних учасників Української революції 1917 – 1921 років (http://www.president.gov.ua/news/prezident–progolosiv–2017–rik–rokom–ukrayinskoyi–revolyuciyi–36651).

Указом передбачено цілий комплекс заходів із вшанування пам’яті подій початку ХХ століття. Зокрема, планується встановлення пам’ятників і пам’ятних знаків, проведення тематичних виставок архівних документів, речових пам’яток і фотоматеріалів, а також оновлення діючих експозицій музеїв, публікація наукових праць, збірок документів і матеріалів, енциклопедичних, довідкових та інших видань, присвячених 100–річчю подій Української революції 1917 – 1921 років.

Президент України доручив вжити заходів із метою завершення проектування та спорудження в столиці монумента Соборності України та його урочистого відкриття до 100–річчя проголошення Акта злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки 22 січня 2019 р.

Також має бути опрацьоване питання віднесення території урочища Аскольдова могила у Києві до заповідної території. У Черкаській області на території філії «Холодний Яр» Національного історико–культурного заповідника «Чигирин» облаштують місця, пов’язані з подіями 1917–1921 рр.

Окрім того, буде знято документальні фільми, які транслюватимуть на загальнонаціональних та регіональних телеканалах. Відповідні інформаційні матеріали про роль Української революції 1917 – 1921 років у європейській та світовій історії розповсюджуватимуться за кордоном.

«Ця робота є дуже важливою в питанні національної безпеки України. Це протистояння міфам, які поширює агресор, міфам «русскава міра» про те, що нібито Україна постала з уламків Радянського Союзу, що нібито Сталін об’єднав її в сучасних кордонах», – заявив заступник глави Адміністрації Президента України Р. Павленко.

Своєю чергою голова Українського інституту національної пам’яті В. В’ятрович зазначив, що боротьба українців за свою незалежність протягом всього ХХ століття була одним із вирішальних чинників, який поставив крапку в існуванні СРСР у 1991 р.

У цілому ідея святкування 100–річчя подій Української революції 1917–1921 рр. сформована довкола українського державотворчого процесу і військових подій того часу. Відзначення цього ювілею створює нові можливості для історичних досліджень тогочасних подій, переосмислення радянських історичних міфів, які замовчували Українську революцію або «ховали» її в так званій Жовтневій, для популяризації українського досвіду державотворення з наголосом на прагненні відмежуватися від традицій радянського періоду. У цьому контексті святкування річниці Української революції має важливе ідеологічне значення у протистоянні з Росією. Адже концепція Української революції, яка стала важливим елементом офіційного історичного наративу та важливим компонентом політики пам’яті на шляху до формування української ідентичності, повністю виштовхнула радянську історичну формулу про Жовтневу революцію і перевела її в коло подій з негативною оцінкою. Відтак в українському гуманітарному просторі термін Велика Жовтнева соціалістична революція вважається застарілим рудиментом радянської ідеології, і йому на зміну прийшов термін «жовтневий переворот», який згадується на загальному тлі Української революції 1917–1921 рр. і протиставляється українській державності.

Кабінет Міністрів України на виконання Указу Президента України від 22.01.2016 № 17 «Про заходи з відзначення 100–річчя подій Української революції 1917 – 1921 років» затвердив розроблений Українським інститутом національної пам’яті проект розпорядження щодо плану заходів з відзначення 100–річчя подій Української революції 1917 – 1921 рр. та вшанування пам’яті її учасників на період до 2021 року. Виконання пунктів плану заходів розраховане на п’ять років, з 2017 до 2021 рр.

http://www.memory.gov.ua/news/uryad–zatverdiv–plan–zakhodiv–z–vidznachennya–100–richchya–podii–ukrainskoi–revolyutsii–1917–19