Компетентнісні завдання

Компетентнісні завдання, їх типи

Одним з найбільш ефективних видів організації навчального матеріалу, що відповідає сучасним вимогам, є компетентнісний (в деяких джерелах – комплексна, інтегрована) завдання

компетентнісні завданняможна визначити як форму організації навчального матеріалу, змодельовану у вигляді квазіжиттевої ситуації, покликану формувати предметні, міжпредметні і ключові компетентності учнів

Цільове призначення компетентнісних завдань визначено трьома основними позиціями:

  • формування системи універсальних навчальних дій;
  • забезпечення умов для застосування предметних ЗУНов в нових, незнайомих для учнів міжпредметних ситуаціях;
  • придбання учнями досвіду вирішення завдань життєвого характеру.

Структурно-змістовні характеристики компетентнісних завдань:

  1. являє собою досить об’ємний текст з даними і додатковою інформацією у вигляді знаково-символічних моделей (таблиць, діаграм, схем, графіків і т. п.), географічних карт, реалістичних малюнків, фотографій тощо., має складну структуру у вигляді системи преамбул і практико-орієнтованих завдань;
  2. характеризується недовизначеням і «зашумленістю» (в тексті представлені не всі, необхідні для вирішення, і / або надлишкові дані);
  3. має кілька способів вирішення, здійснюваних в інтегративної площині (т. е. застосовуються методи вирішення з різних предметних областей);
  4. має можливість отримання різних відповідей, які відповідають вимозі завдання, а також отримання відповіді в різних формах: кількісної, описової, графічної, у вигляді відчутного продукту (вироби).

Типи компетентнісних завдань:

  1. Предметні компетентнісні завдання:

в умови описана предметна ситуація, для вирішення якої потрібне встановлення і використання широкого спектру зв’язків предметного змісту, що вивчається в різних розділах предмета; в ході аналізу умови необхідно «впізнати» інформацію, представлену в різних формах; сконструювати спосіб вирішення (шляхом об’єднання вже відомих способів). Отриманий результат забезпечує пізнавальну значимість рішення і може бути використаний при вирішенні інших завдань (завдань).

Завдання. Всі живі організми на Землі: бактерії, гриби, рослини і тварини – дихають. Дихання забезпечує організм киснем, необхідним для окислення складних органічних сполук. Даний процес супроводжується виділенням енергії, необхідної для забезпечення процесів життєдіяльності. Як відбувається дихання людини, ми собі, звичайно, уявляємо, а як довести, що рослини теж дихають?

  1. Міжпредметні компетентнісні завдання:

в умови описана ситуація на мові однієї з предметних областей з явним або неявним використанням мови іншої предметної області. Для вирішення потрібно застосовувати знання з відповідних областей, потрібно дослідження умови з точки зору виділених предметних областей, а також пошук відсутніх даних, причому рішення і відповідь можуть залежати від вихідних даних обраних (знайдених) учням.

Завдання. Останнім часом для створення затишку в квартирах багато господинь використовують живі рослини, придбані в квіткових магазинах. Дуже часто рослина, ідеально виглядало в магазині, вдома стає непривабливим. Господиням важливо знати, що, крім підбору рослин і дизайну квартири, необхідно приділяти велику увагу кольору штор.

Якого кольору краще вибрати штори для затінення вікна на

а) південній стороні квартири?

б) північній стороні квартири?

 3. Практичні компетентнісні завдання:

в умови описана практична ситуація, для вирішення якої, потрібно застосовувати не тільки знання з різних предметних областей, а й придбані з повсякденного досвіду учнів. Дані в завданні, не повинні бути відірвані від реальності (повинні відповідати дійсності, наприклад ціни, розміри, властивості, маса і т.д.). Отриманий результат повинен бути значущим для учнів, тобто вказана його область застосування.

Вітаміни А і С

Вітаміни – біологічно активні органічні сполуки різної хімічної природи, життєво необхідні для нормальної життєдіяльності організму.

Вітамін А, або ретинол, входить до складу зорового пігменту паличок сітківки ока. Його багато в томатах, моркві, гарбузі, хурмі, тваринних продуктах, особливо в печінці морських ссавців і риб. Він розчиняється тільки в жирах, тому що містять вітамін А овочі слід вживати з маслом. Добова потреба у вітаміні 1,5-2 мг. При нестачі вітаміну порушується темновая адаптація – нормальний зір днем ​​і погане в сутінках ( «куряча сліпота»), знижується імунітет, виникає сухість шкіри і помутніння рогівки. У дорослих людей ретинол здатний накопичуватися в печінці в кількостях, що забезпечують потреби організму протягом 2 років.

Водорозчинний вітамін С, або аскорбінова кислота, будучи сильним відновником, бере участь у багатьох процесах в організмі: транспорті електронів, синтезі норадреналіну, забезпеченні проникності стінок капілярів. Вітамін міститься в свіжих овочах і фруктах, в ягодах чорної смородини, плодах цитрусових і шипшини. У добу людині необхідно 60 мг аскорбінової кислоти

При його недоліку з’являються загальна слабкість, нервозність, ознаки цинги – крововилив в шкірі, кровоточивість ясен, випадання зубів.

Аскорбінова кислота малостійка, швидко окислюється і втрачає біологічну активність. Тому її зазвичай мало в довго зберігаються продуктах, багато її втрачається при кулінарній обробці.

Завдання. Використовуючи текст «Вітаміни А і С» і свої знання, запропонуйте не менше трьох способів максимального збереження вітаміну С в овочах, які вживають в приготуванні овочевого салату. Свої дії обґрунтуйте.

Висновок.

Часто компетентнісні завдання розуміють тільки як завдання прикладного або межпредметного характеру, в яких для вирішення якоїсь практичної ситуації потрібно використовувати знання того чи іншого (або декількох одночасно) предмета. Однак не менш важливим є розробка і застосування предметних компетентнісних завдань, де учні вчяться відбирати необхідні для вирішення знання з різних розділів в рамках однієї предметної області, причому на застосування цих знань не повинно бути явного вказівки в тексті завдання