День сміху

Походження свята


На думку деяких дослідників, традиція жартувати 1 квітня походить ще від античного фестивалюДеметрія[джерело не вказане 2215 днів], який відбувався на початку квітня, і в основі якого лежала легенда про викрадення богом підземного світу Аїдом доньки богині Деметри — Прозерпіни. Пошуки доньки ні до чого не призвели — адже її крики були лише оманливим відлунням.

Ще одна гіпотеза пов’язує святкування Дня сміху з весняним рівноденням за Григоріанським календарем[джерело не вказане 2215 днів].

Є також версія про походження традиції з подій, що описані в віршах з одинадцятого по п’ятнадцятий глави двадцять восьмої Євангелія від Матфея. За цією версією, у день, що відповідає сучасному 1 квітня, відбулося Воскресіння Христове, а римська варта могили, поширивши неправдиві відомості про те, що тіло ніби-то вкрадене учнями Христа, стала зачинателем звичаю поширення неправдивої інформації (розіграшу) в цей день.

Українські Новини зібрали найцікавіші традиції та забави, пов’язані зі святом 1 квітня.

В Ісландії є звичай обманювати 1 квітня, причому він існує з дуже давніх часів і навіть нібито введений самими богами. Цей звичай поширений у Данії, Швеції, Норвегії та в багатьох інших країнах.

Індіанці в квітні, який вони вважали першим місяцем року, святкували день народження богині Сіти. Під час свята влаштовували сценічні вистави, у яких індійці жартома обманювали одне одного.

Першу письмова згадка про свято 1 квітня як “День усіх дурнів” було знайдено в англійській літературі й датується XVII століттям.

Правда, вважається, що у Франції він існував із 1564 року. Справа в тому, що при введенні нового календаря, Новий рік змістився із 25 березня на 1 січня. Однак перш ніж нововведення перемогло багатовікову звичку минули роки, і велика кількість людей продовжували обмінюватися привітаннями та подарунками в останній день колись новорічних свят – 1 квітня. Інші ж сміялися над ними й називали “квітневими дурнями” або “першоквітневими рибами”. В наші дні французькі кондитери виставляють у вітрини величезних шоколадних риб, а дітлахи намагаються прикріпити до спин товаришів паперових рибок.

У Англії та британських колоніях Григоріанський календар увели 1572 року, а в Шотландії – 1600. Результат виявився таким самим, що і у Франції. Тільки тут свято назвали All Fools` Day, тобто Днем усіх дурнів. Незабаром колоністи експортували цю традицію до Північної Америки та Австралії.

В Англії існує ціле місто дурнів – Гоуфам. У давні часи англійські королі могли оголосити власною землею будь яку територію, де ступила їх нога. А в місті Гауфам громадяни вирізнялися кмітливістю і спритністю і вирішили вони обдурити короля і не платити податки. Ця подія сталася 1 квітня у незапам’ятні часи.

Найбільш популярними жартами американських школярів залишається кинутий на дорогу прив’язаний гаманець чи аркуш паперу з написом “дай мені штурхана” на спині товариша. Також з моди не виходять телефонні розіграші.