16 типів особистості

Кожному з нас властиві свій стиль у способі здобуття інформації, свій стиль у визначенні та досягненні мети, свій стиль у спілкуванні з людьми. Спокій когось з нас здається цілком природним станом, а ось пасивність деяких дивує. Хтось любить міркувати вголос, а когось це дратує. Деякі з нас покірно пливуть за течією, інші намагаються боротися. Очі, вуха і руки є в кожного, але одне і те ж ми бачимо, чуємо, відчуваємо і усвідомлюємо по-різному, бо задіюємо способи, властиві лише  певному типу.

Подібна різниця у відношенні до життя, до себе і оточуючих може викликати нерозуміння, образи, скандали, протистояння. При спілкуванні необхідно враховувати свої індивідуальні особливості і відноситись з розумінням і пошаною до особливостей інших людей. Хочемо ми цього або не хочемо, ми все одно намагаємося класифікувати людей, що оточують нас.

Як це зробити правильно? Практикуючий вчитель мимоволі, майже автоматично класифікує учнів, оскільки мозок миттєво визначає стереотипи поведінки. В результаті до людини прикріпляється ярлик – «дурень», «брехун», «підлиза», «розумниця», «тихоня», «заводіла»- закріплюються і визначають відношення до нього.  На перший погляд дії вчителя видаються спонтанними, інтуїтивними, немотивованими, часто це досить швидка реакція на подію вчинки, коментарі. Досвідчений вчитель – це впевнений вчитель в правильності своєї життєвої позиції, в правильності вибору методів та інтенсивності виховного впливу, в правильності аналізу психолого-педагогічної ситуації.

А чи завжди вдається врахувати всі особливості дитячої, до кінця не сформованої, без стійких характеристик особистості? На це питання навіть самий компетентний вчитель не відповідає ствердно. І продовжує шукати, створювати системні підходи до вибору правильної та обгрунтованої стратегії виховного впливу на учня або колектив учнів, ретельно підбирає тактичні прийоми, які згодом складатимуть стиль педагогічної діяльності.

Якісно спланована та проведена методична робота сприяє підвищенню результативності такого пошуку.

При організації методичної роботи в умовах сучасного навчального закладу слід враховувати інтенсивність психологічного навантаження протягом робочого дня і, як результат, стомленість та зниження працездатності. Тому вчитель з неохотою, з небажанням погоджується ( якщо є право вибору) на додаткові зібрання, навіть якщо розуміє важливість таких міроприємств.